Putin Savaşı Kaybederse Ne Olur?
26.04.2022

Putin Savaşı Kaybederse Ne Olur?


Rusya-Ukrayna savaşı başlayalı iki ay geçti ve Rusya açısından bakıldığında, bu iki aylık süre zarfında cephede strateji beklendiği gibi çalışmamış, planların uygulamasında işler iyiye gitmemiştir. Harekât alanında verilen personel, malzeme, teçhizat ve ana muharebe vasıtası kayıplarının her geçen gün arttığı, hatta son olarak Karadeniz donanmasının amiral gemisi MOSKVA firkateyninin batması/batırılması sonucu Odesa’ya yapılacağı düşünülen amfibi harekâtı da şimdilik tehlikeye girmiş ve diğer unsurlar güneye çekilmiştir. Gelinen aşamada savaşın, artık yalnızca kısıtlı bir bölgede, yani Donbas bölgesinde yoğunlaştığı görülmektedir. Kısacası Putin başlangıçtaki hedefinden vazgeçerek, batının ikircikli tutumu sonucu tüm Ukrayna’yı işgal etme düşüncesini kenara bırakıp, hedefini Kırım ve Donbas bölgesi ile sınırlamıştır.


ABD ve batının savaşın başlangıcında takındıkları tutum, çekimser davranışlar, genelde ön plana çıkan düşünce, Ukrayna’nın kısa sürede teslim bayrağını çekebileceği ve bunun sonucunda da Rusya’ya müzahir Belarus benzeri bir devlet olacağı idi. Fakat, ABD ve batı tarafından uygulanan ekonomik yaptırımların etkisinin uzun süreceğinin düşünülmesi, yoğun olarak sağlanan çeşitli harp silah araçları ile farklı tipte (Javelin, Stinger, NLAW) sahada kullanılabilecek mühimmatın Ukrayna’ya sevkiyatı savaşın kaderini değiştiren kilometre taşlarından birisi olmuştur. Ayrıca bu sevkiyatlar bugün bile, ürün yelpazesi artırılarak durmaksızın devam ettirilmektedir.


Peki Rusya üzerinde dozu artırılarak devam eden ekonomik yaptırımlardaki baskının sürdürülmesi halinde, Putin:


  • Ukrayna üzerindeki çeşitli vesilelerle daha önce ifade ettiği emellerinden vaz geçip savaş öncesi sınırlarına çekilir mi?
  • Eğer çekilirse hayalindeki eski Çarlık Rusya’sını yeniden inşa edebilme şansını tekrar yakalayabilir mi?
  • Bu çekilmenin sonucunda kendi iç kamuoyu baskısı ile koltuğunu koruyabilir mi?
  • ABD ve Batı tarafından, Putin sonrası Atlantik, Avrupa bağlantılı Pasifik güvenlik mimarisi sağlanabilir mi?

Konunun açıklığa kavuşturulması için bu soruların cevaplanması gerekmektedir.Raporun Tamamına Ulaşmak İçin Tıklayın